Pokud chceme něco skutečně důkladně umýt, pak bezesporu použijeme některý z mnoha druhů saponátů. Ty existují v nejrůznějších provedeních, avšak jejich účel je vždy stejný: ulehčit nám úklid. Jen málokdo z nás se ale zamyslí nad tím, proč tyto přípravky fungují lépe než samotná klasická voda. Ta je přece pro životní prostředí lepší, tak proč používat další prostředky?
Jednoduše proto, že bez nich některé druhy nečistot, například mastnotu, zkrátka a jednoduše neodstraníme, nebo jen s velkou námahou a časovou ztrátou. Je tedy mnohem lepší použít některý z přípravků, který nám tuto práci značně usnadní. A přitom také zapřemýšlet, jakým způsobem vlastně fungují.
Abychom tomu porozuměli, musíme pochopit, že látky se děli v podstatě na dvě kategorie: hydrofilní a hydrofobní. Hydrofilní k vodě přiléhají, hydrofobní vodu odpuzují. Typickým příkladem hydrofobních látek je například právě zmíněná mastnota.
Pokud tedy něco umýváme, pak hydrofilní látka půjde odstranit snadno, neboť k vodě přilne, naopak s hydrofobní budou problémy. Samozřejmě žádný materiál není stoprocentně jedno ani druhé, jedná se spíše o spektrum. Proto jsou některé věci snadno omyvatelné vodou, kdežto jiné nikoliv.
A zde právě přichází ke slovu saponáty. Ty totiž mají schopnost změnit povrchové napětí a posunout tak látku směrem k hydrofilnímu konci spektra. Důsledkem pak je, že ji mnohem snadněji odstraníme z daného povrchu.
To samozřejmě platí i pro lidskou kůži a mýdlo, což může způsobovat problémy. Jistě, pomůže nám odstranit špínu, avšak zároveň také z výše uvedených důvodů odstraní mastnou ochrannou vrstvičku, kterou na pokožce máme. Ta tvoří jednu z ochranných bariér proti vniknutí škodlivin do těla přes kůži.
Proto se doporučuje používat pouze speciální mýdla, která mají takové složení, které onu ochrannou vrstvu pokožky tolik nepoškodí. Ano, částečně ji odstraní, avšak tento efekt je podstatně menší, než u jiných druhů mýdel. Proto je můžeme používat denně.