Loading . . .
Může alternativní medicína fungovat?

Může alternativní medicína fungovat?


Pokud nás trápí nějaký neduh, většinou jdeme k lékaři. Avšak pokud nám on nedokáže úplně pomoci, případně vyžaduje nějaký zákrok, se kterým nesouhlasíme, poohlížíme se po jiných možnostech. Mezi ně patří i alternativní medicína, ke které se obrací stále více z nás.

 

Navzdory obecnému přesvědčení se nejedná pouze o jeden typ léčby, nýbrž zahrnuje mnoho oblastí, mezi něž patří různé holistické terapie, Bachovy esence, aromaterapie, akupunktura a mnohé další. Zjednodušeně řečeno zde najdeme vše, co klasická medicína doposud neuznává.

 

Je však otázkou, nakolik nám mohou tyto metody pomoci. Zatímco u běžných léků i lékařských postupů známe složení, možné vedlejší účinky a také pravděpodobnost úspěšnosti, u těch alternativních tomu tak není. Máme pouze vágní prohlášení o tom, co která metoda léčí, avšak bez studií, které by tato tvrzení podpořily.

 

lékárna s léky

 

To však není tak docela pravda. Valná část těchto metod byla skutečně zkoumána a výsledky pečlivě zhodnoceny. Ukázalo se však, že nejsou o nic lepší, než pouhá náhoda. Jednoduše řečeno, nefungují, byť většinou alespoň neuškodí.

 

Ano, můžeme namítnout, že bylinkářství se s úspěchem používá po staletí, a to je také pravda. Co se však již nedodává, je fakt, že vědci analyzovali v oněch rostlinách konkrétní látku, která nám pomáhá, a koncentrovali ji ve formě tablet či jiných léků. Takto nejen nebereme nepotřebné a někdy i škodlivé části rostliny, ale zároveň je tím umožněno mnohem přesnější dávkování, což je v některých případech až kritické.

 

pomůcky alternativní medicíny

 

Samozřejmě na některé nemoci doposud neznáme léky. Pokud nám nebo našemu příbuznému například zjistí rakovinu v pokročilém stadiu, obvykle po pacienta již nelze mnoho udělat. Je tedy pochopitelné, že zoufalý člověk pak vyzkouší vše, zvláště když nabízí jednoduché řešení, které nás našich problémů zbaví. Jistě, nefunguje to, avšak tito provozovatelé alternativní medicíny mají často velké přesvědčovací schopnosti, díky kterým mají stálý přísun obětí. Bohužel, legálně se s s tím zatím nic nedělá.

Previous post Jak ušetřit na elektřině?