Když muži vejdou do přechodu – je vědecky dokázáno, že lidské tělo se může dožít několika stovek let, a proč tomu tak není v reálném životě, prokazuje řada vlivů, mezi nimi i katastrofální stravovací návyky a stres. Jestliže si nyní odmyslíme sestavování jídelníčku, s nímž nám mohou vypomáhat prodejny zdravé výživy a vegetariánské restaurace, zaměřme se nyní na působení stresu v lidském organismu.

kvetoucí Ženšen

Stres z vás dělá trosku – když se o někom říká, že si cigaretami zatlouká hřebíky do své rakve, je jasné, kam se tímto slovním obratem směřuje. Škodlivost kouření byla již prokázána dávno, ale o škodlivosti stresu se toho mezi běžnou populací mnoho neví. Díky tomu se také tímto tématem zabýváme spíše okrajově, a to je chyba.

listy Ženšenu

Převaha stresových hormonů v krevním oběhu je u krátkodobé situace přirozená, protože se brzy zas hormony vyrovnají, ale jestliže je stres dlouhodobý, a trvá týdny, měsíce a roky, dochází k vyčerpání nadledvinek a k adrenální únavě. Ta se projevuje zrychleným stárnutím ve všech částech těla, a postupně také nástupem civilizačních chorob, jako je hypertenze, diabetes, neurologické problémy, trávicí obtíže, a ve spojení s nadváhou a chronickou únavou to může vyústit i v předčasný infarkt a mozkovou mrtvici.

Nadbytek stresových hormonů tlumí i tvorbu testosteronu a muži přibývají na váze, ztrácí svalovou hmotu, bývají podráždění a zchvácení depresemi a neschopností dosažení erekce. Pro takového jedince je pak fyzický pohyb skutečně za trest.

Nenechte to dojít tak daleko a začněte situaci řešit nejen vyhýbáním se stresových situací, ale i doplňky stravy na testosteron, respektive na posílení jeho tvorby na úkor stresových hormonů. Doplňky stravy pro zvýšení testosteronu zpravidla obsahují velmi cenné adaptogenní bylinky, jako je Kotvičník zemní, Maca peruánská, Bacopa monnieri nebo různé druhy Ženšenu.